Můj milý Honzíčku

Můj milý Honzíčku, po dlouhých letech se s tebou opět setkávám. Cítím tě v sobě, vím, že jsi to ty! Vím, že to ty mne často taháš za kalhoty, kopeš do břicha, do zad, do kolen či do hlavy, nebo mne nutíš utéct, schovat se, mlčet či křičet.

Už vím, co je to za ten tísnivý pocit v srdci, neklid, či nepřestávající pohled do neznámých končin, snů, tužeb a zamilování. A já přesto všechno konal tak, abych dělal radost druhým. Dobře jsem znal jejich nálady a hodnocení. Ctil jsem pravidla obecných zvyklostí a názorů, co je to být úspěšný, a často také kopal, křičel a prosazoval svoji vůli.

Honzíčku, ještě že tě mám. Byl jsi to právě ty, který jsi mne dokopal až na zem, proto abych tě uviděl. Kluka, který si svět představoval jinak. Kluka který se těšil na každý den, byl plný inspirace, nadšení a měl prostou radost ze života. A to i když poznával, že na světě není jen sám a naráží na věci a lidi, kterým nerozumí.
Vzpomínám, že jednoho dne se naše cesty rozdělili. Přišel čas, kdy jsem tvoji ruku pustil a chtěl se držet rukou jiných. Byla to dlouhá cesta. Čím dál víc jsem se cítil sám. Aby mi bylo lépe, kupoval jsem si různé hračky a zážitky a vlastně také lidi, jejich pozornost, kvůli vlastní důležitosti.

Hledal jsem tebe

Jednou, po dlouhé době jsem však začal měnit vše. Bořil jsem zaběhlý život a život pak začal bořit mne. Začal jsem hledat a vstoupil do neznáma, jakoby mi chybělo něco opravdového, zázračného. Dnes už vím, že jsem hledal tebe – sebe opravdového, radostného, svobodného, nadšeného a bezelstného. A také toho, co se nestydí brečet když je proč, ať už dojetím či z bolesti. Od té doby co jsi opět se mnou, je můj život jiný a musím se přiznat, že jsem ještě často z toho v chaosu. Ty mne však překvapuješ, že jsi přesto spokojený a líbí se ti to. Jsi fakt třída Honzíčku. S tebou teď poznávám i toho mladého Honzu, co zažíval první lásky, úspěchy a prohry, nejistoty a střety s konkurencí.

Vídím tu cestu životem až k tomu dospělému Honzovi, co už se ztratil docela. Vím o Vás mí drazí Honzové, jsem tu teď s vámi, vrátil jsem se. Cítím bolest jak ve mně rostete, přesto cítím jak se ve mně rodí život. Miluji vás.